Pracovní nábytek se má přizpůsobit vám, ne vy jemu


Když zařizujete domácí pracovnu, coworkingový prostor nebo kancelář, je třeba vzít v úvahu faktory, které mohou významně ovlivnit produktivitu práce.

Vědecké výzkumy jednoznačně ukazují, že pokud pracujete v příjemném prostředí, uděláte toho za méně času více a kvalitněji. Při vybavování pracovního prostoru je třeba myslet zejména na ergonomii pracovního místa – a tedy i pohodlí při různých činnostech, praktičnost a také to, jaký má pracovní nábytek estetický dojem.

 

Průměrná tělesná výška Čechů i Češek roste

Výškově stavitelný stůl

Výškově stavitelný stůl

Všichni lidé ale nejsou stejní a stále více se objevují požadavky na individualizaci různých produktů, včetně pracovního a kancelářského nábytku. Prvním aspektem, který asi napadne každého, je samozřejmě tělesný vzrůst. Za 100 let Češi „vyrostli“ v průměru o 11 centimetrů, stejný trend můžeme sledovat v celé Evropě. V Nizozemsku se kvůli tomu dokonce změnila norma výšky dveří z 201 centimetrů na 203.

 

Kancelářské židle pro vysoké postavy jsou stále více v hledáčku

Kancelářská židle Butterfly

Kancelářská židle Butterfly

Pro muže i ženy překračující průměrnou tělesnou výšku může být pořizování pracovního nábytku stejně svízelné jako rozšiřování šatníku. Existuje jen málo nepříjemnějších záležitostí, než je trávení 8 i více hodin denně na příliš nízké pracovní židli nebo krčení se u stolu se stejným nedostatkem. Naštěstí existují výrobci, kteří myslí i na zmíněnou část populace a v jejich nabídce najdeme i zvýšené pracovní židle. Stejně tak dnes již není problém sehnat pracovní stůl s nastavitelnou výškou a další pracovní nábytek s možností přizpůsobení.

Čím větší variabilita, tím vyšší produktivita

Volba pracovního nábytku vzhledem k výšce postavy samozřejmě není jediná možnost, jak přizpůsobit pracovní prostředí dle individuálních potřeb a požadavků. V případě pracovních stolů existují i modely, u nichž lze kromě výšky nastavit také sklon pracovní plochy stolu nebo pracovní židle se stavitelným sklonem sedáku. Oceňovanou vlastností je také příprava pro připojení počítačů a dalších pracovních pomůcek podle individuálních preferencí nebo velký výběr a variabilita přídavných úložných prostor a přepážek pro stolové sestavy.

 

Kancelářský nábytek již dávno není šedá nuda

Dvoubarevné provedení křesla Cell72

Dvoubarevné provedení křesla Cell72

Kromě možností přizpůsobení z hlediska polohování, výšky a praktičnosti je třeba myslet také na estetikou stránku – volbu povrchů a barev. V podstatě u všech druhů kancelářského nábytku můžeme najít výrobce, kteří nabízejí obrovskou škálu povrchových úprav a barev pracovních židlí, stolů, úložných prostor a dalších doplňků. Zvolit lze také například dvoubarevné či jiné neobvyklé provedení. Vyhovět individuálním potřebám či přizpůsobit pracovní prostředí firemní identitě je dnes snadnější než kdykoliv dříve. Pokud plánujete zařízení domácí pracovny nebo kanceláře, rádi vám poradíme a zpracujeme 3D návrhy.