Jak vybrat kancelářskou židli


kancelarska-zidle-sititTato otázka není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Výběr židlí je dnes obrovský a stejně tak i rozdíly mezi nimi. Na komfort sezení, ergonomii, funkčnost a životnost kancelářské židle má vliv celkové konstrukční řešení, které je dáno jednak samotným designem židle, ale i výběrem a kvalitou použitých materiálů. Toto řešení pak určuje možnosti a rozsah nastavení.

Pokud uvažujete o nákupu nové pracovní židle a nevíte, podle čeho správně vybírat, máme pro vás několik rad a doporučení, které vám mohou pomoci.

Naše rady a doporučení

Nekupujte si židli, kterou jste si předem nevyzkoušeli

Koupit si kancelářskou židli bez předchzího vyzkoušení je velké riziko. Každý člověk má jinou postavu a jiné potřeby, a proto neexistuje ani žádné univerzální pravidlo. Jediný spolehlivý způsob je vyzkoušení konkrétní židle spolu s osobní konzultací zkušeného prodejce.

Máte-li sedavé zaměstnání, zvolte židli se synchronním mechanismem

Schéma funkce synchronního mechanismu

Schéma funkce synchronního mechanismu

Židle se synchronním mechanismem mají nejširší možnosti nastavení a vyznačují se vysokou ergomií. Díky tomu je nastavení optimální pracovní pozice snadné pro uživatele jakékoli postavy.

Toto řešení vyžaduje oddělený sedák a opěrák, aby byl umožněn jejich nezávislý pohyb. Při uvolnění a sklopení vzad se opěradlo naklápí ve větším úhlu než sedák, ale jejich pohyb je synchronní. Obvyklá je možnost blokování ve 4-5 pozicích, u kvalitních mechanismů s antishock systémem. Ten zabraňuje odblokovanému sklopenému opěradlu, aby udeřilo uživatele do zad. Samozřejmostí je možnost regulace odporu uvolněného opěradla.

Kromě toho mohou být tyto židle vybaveny posuvem sedáku, nezávislým nastavením sklonu sedáku, výškově nastavitelným opěradlem nebo různými typy područek.

Důležité je to, co není na první pohled vidět

Kvalitu a životnost kancelářské židle ovlivňují především použité materiály a technická řešení. Jedná se o věci, které nemusí být na první pohled vůbec patrné, ale přitom jsou zcela zásaní. Je to např. nosná kostra sedáku, do které jsou upevněny všechny součásti židle. U kvalitních židlí se používá dostatečně silná překližka, která bývá u méně kvalitních židlí nahrazena plastem. Při vylomení některé součásti je pak taková židle neopravitelná.

Dále je to materiál polstrování, který musí poskytovat dostatečný komfort ale nesmí se prosedět. Používá se zejména studená polyuretanová pěna, která se ani při častém a dlouhodobém používání nedeformuje. Jednou z bolestí je také nekvalitní plastový kříž s kolečky, který obvykle praská uprostřed a následně dochází k propadnutí pístu. Dalším důležitým bodem je otěruvzdornost potahového materiálu, která by měla být vždy uvedena a měla by se pohybovat řádově v desítkách tis. cyklů.

Určitým vodítkem zde může být celková hmotnost kancelářské židle, která úzce souvisí s množstvím a kvalitou použitých materiálů.

Při výběru se neřiďte pouze cenou

Moderní kancelářská židle

Moderní kancelářská židle

Pokud budete při výběru nové kancelářské židle klást důraz pouze na cenu, budete pravděpodobně zklamáni výsledkem. Zjistěte si informace o použitých materiálech, dostupnosti náhradních dílů či záruce. Cenu ovlivňuje také volitelná výbava. Nezapomínejte ani na to, že je to svým způsobem váš pracovní nástroj, který budet používat každý den. Kvalitní kancelářská židle má svou cenu, která určitě není tak vysoká jako cena vašeho zdraví nebo bolavých zad.

Pokud uvažujete o nákupu nové pracovní židle a stále si nejste jisti výběrem, můžete se na nás obrátit s vaším dotazem.

e-mail: poradna@martexoffice.cz