Jak vybrat kancelářské židle a křesla k počítači, abyste se v nich cítili maximálně komfortně?


Přemýšlíte o koupi nového kancelářského křesla nebo židle a nevíte, podle jakých kritérií vybrat? Určitě se neřiďte pouze cenou, ale vsaďte na kvalitu. V tomto případě se skutečně nejedná o klišé, ale o vaše zdraví. Myslete na to, že sezení u počítače samo o sobě není nic zdravého. A pokud nechcete každý den odcházet od PC s bolestí zad nebo krční páteře, zaměřte se na správné sezení. Dáme vám pár praktických tipů, které by měly usnadnit vaše rozhodování.

Jak na zdravé sezení?

Zdravé sezení neexistuje. Když budete několik hodin v kuse den co den sedět u počítače, o zdraví hovořit nelze. Nicméně kvalitní ergonomicky řešenou židlí můžete zmírnit následky. A pokud budete dodržovat další pravidla – časté přestávky, protahovací cviky, nedávat nohu přes nohu atd., bolesti zad byste mít neměli. Sezení je obecně pro lidskou páteř ta nejméně přirozená poloha. Ano, i když to zní trochu zvláštně, je to tak. Máme na mysli dlouhodobé sezení. Proto je potřeba vždy alespoň jednou za hodinu vstát, projít se, protáhnout, trochu procvičit krk. Velmi praktický je také overball neboli malý měkký míček, který polovyfouklý vložíte na záda a opřete se o něj. Bude vás „nutit“ sedět rovně.

Základní rady pro koupi nové kancelářské židle či křesla

Tak v první řadě je potřeba si kancelářské křeslo (případně židli) důkladně vyzkoušet. Je fajn, že se vám na obrázku líbí, že splňuje vaše požadavky, ale zkrátka pokud nezkusíte, nebudete mít jistotu, že vám bude vyhovovat.

Kancelářské křeslo Butterfly

Kancelářské křeslo Butterfly

Obecně platí, že pokud máte sedavé zaměstnání, doporučujeme vybrat židli se synchronním mechanismem. Jejich výhodou je, že mají nejširší možnosti nastavení a velmi dobré ergonomické vlastnosti. Můžete si je tak snadno nastavit podle své potřeby.

Tyto kancelářské židle mají oddělený sedák a opěrku, díky čemuž umožňují nezávislý pohyb. Dále pak mohou být křesla či židle do kanceláře vybaveny nastavením sklonu sedáku, výškově nastavitelným opěradlem či různými typy područek.

Židle k PC by neměla být příliš měkká, i přestože se zpočátku zdá pohodlná, po delším sezení už vám v ní příjemně nebude. Vybírejte tedy křesle s přiměřenou tvrdostí.
Pozor si dejte také na kožená křesla, která působí krásně a jsou nepochybně kvalitní. Nicméně zejména v létě vám může být hodně nepříjemná. Zejména pak, jestliže nemáte v práci předepsaný dress code nebo pracujete z domova a vezmete si na sebe krátké šaty či sukni bez punčocháčů.

Důležitou roli hraje také bytelná konstrukce, na kterou bychom neměli zapomínat. Židle by měla být dostatečně stabilní a pevná.

Područky ano, či ne?

Kancelářské křeslo Fresh

Zajímavou otázkou je, zda zvolit kancelářskou židli s područkami, nebo zcela bez. Opět záleží na vás, co vám více vyhovuje. Někdo na područky nedá dopustit, jiní je vůbec nevyužijí. Pokud zvolíte křeslo s područkami, pak vsaďte na ty, které jsou výškově nastavitelné. 

Kancelářské žide a křesla tvoří neodmyslitelnou součást našeho pracovního dne v kanceláři. Vybírejte pečlivě, zjistěte si o produktu maximum informací a hlavně jej pořádně vyzkoušejte. A pokud stále váháte a nevíte si rady, rádi vám poradíme.